Portal Beauty

Zrób cytologię i nie czekaj na złą diagnozę!

O72YXJ0
Czas czytania: 2 minut

 

Portal Beauty i tematy badań profilaktycznych! Tak Kochane Czytelniczki. Przy każdej okazji będziemy Wam o tym przypominać. Chcesz dbać o swoje ciało, dusze…a zapominasz o podstawowych badaniach. Cytologia

 

Badanie jak regularna wizyta u fryzjera

Powinnaś mieć we krwi, pójście na cytologie jak pamiętasz o fryzjerze, kawie z koleżanką czy depilacji nóg. Mam wrażenie, że jeszcze wśród kobiet panuje przeświadczenie, że to, czego nie widać…nie przysparza nam problemu i potrafimy szybko zapomnieć, myśląc o następnej parze seksownych pantofelków. Przepraszam co wrażliwsze Panie za ton, ale musimy sobie uświadomić, jeśli o siebie i pod tym względem nie zadbamy… nie będziemy miały okazji nosić tych pantofelków. Po tym może nietypowym wstępie przybliżę, jak wygląda samo badanie, jak się do niego przygotować i jak odczytywać wyniki cytologii.

Jest to jedno z najważniejszy badań w kalendarzu Kobiety dbającej o siebie i chcącej być zdrową. Cytologia jest wymazem z szyjki macicy. Służy ogólnie profilaktyce oraz wykryciu stanów przednowotworowch i raka inwazyjnego szyjki macicy.

Badanie jest proste i trwa zaledwie kilka minut. Jest bezbolesne. Przeprowadza się je pomiędzy 4 dniem po a 4 dniem przed miesiączką. Na dwa dni przed wymazem nie uprawiamy seksu oraz nie robimy irygacji pochwy.

 

„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie”

Anna Jaskiewicz

 

Na czym polega badanie?

Ginekolog wprowadza do pochwy wziernik, a przez niego małą trójzębną szczoteczkę na długiej rączce. Nabiera na nią z dwóch miejsc próbki złuszczonego nabłonka szyjki macicy wraz ze śluzem. Próbka przenoszona jest na osobne szkiełka. Wymaz jest barwiony i oglądany pod mikroskopem. Na wyniki czekamy do 4 dni.

 

Kiedy robimy cytologie?

1. Pierwszą cytologię powinna Kobieta zrobić, gdy zaczyna współżycie.
2. Kobiety często zmieniające partnerów seksualnych
3. Kobiety ciężarne, dwukrotnie w I i III trymeście ciąży
4. Kobiety leczone zapobiegawczo lub operacyjnie na nadżerki, dysplazje szyjki macicy
Badanie cytologiczne jest bezpłatne i wykonuje się je raz w roku. NFZ refunduje je Kobietą w grupie szczególnego ryzyka, czyli pomiędzy 29 a 59 rokiem życia.

 

Ocena w skali Papanicolau

I grupa to wynik idealny
II grupa to wynik dobry. mogą być zmiany zapalne
III grupa to wykrycie komórek nieprawidłowych tzw. dysplastycznych i wskazania do dalszej diagnostyki
IV grupa to wskazanie do biopsji, by ocenić zaawansowanie i rodzaj choroby
V grupa to zmiany złośliwe

Zadbaj o Siebie!!!

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz
„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie!”

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Krwiodawca. Kto nie może zostać krwiodawcą?

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!