Portal Beauty i tematy badań profilaktycznych! Tak Kochane Czytelniczki. Przy każdej okazji będziemy Wam o tym przypominać. Chcesz dbać o swoje ciało, dusze…a zapominasz o podstawowych badaniach. Cytologia
Badanie jak regularna wizyta u fryzjera
Powinnaś mieć we krwi, pójście na cytologie jak pamiętasz o fryzjerze, kawie z koleżanką czy depilacji nóg. Mam wrażenie, że jeszcze wśród kobiet panuje przeświadczenie, że to, czego nie widać…nie przysparza nam problemu i potrafimy szybko zapomnieć, myśląc o następnej parze seksownych pantofelków. Przepraszam co wrażliwsze Panie za ton, ale musimy sobie uświadomić, jeśli o siebie i pod tym względem nie zadbamy… nie będziemy miały okazji nosić tych pantofelków. Po tym może nietypowym wstępie przybliżę, jak wygląda samo badanie, jak się do niego przygotować i jak odczytywać wyniki cytologii.
Jest to jedno z najważniejszy badań w kalendarzu Kobiety dbającej o siebie i chcącej być zdrową. Cytologia jest wymazem z szyjki macicy. Służy ogólnie profilaktyce oraz wykryciu stanów przednowotworowch i raka inwazyjnego szyjki macicy.
Badanie jest proste i trwa zaledwie kilka minut. Jest bezbolesne. Przeprowadza się je pomiędzy 4 dniem po a 4 dniem przed miesiączką. Na dwa dni przed wymazem nie uprawiamy seksu oraz nie robimy irygacji pochwy.
„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie”
Na czym polega badanie?
Ginekolog wprowadza do pochwy wziernik, a przez niego małą trójzębną szczoteczkę na długiej rączce. Nabiera na nią z dwóch miejsc próbki złuszczonego nabłonka szyjki macicy wraz ze śluzem. Próbka przenoszona jest na osobne szkiełka. Wymaz jest barwiony i oglądany pod mikroskopem. Na wyniki czekamy do 4 dni.
Kiedy robimy cytologie?
1. Pierwszą cytologię powinna Kobieta zrobić, gdy zaczyna współżycie.
2. Kobiety często zmieniające partnerów seksualnych
3. Kobiety ciężarne, dwukrotnie w I i III trymeście ciąży
4. Kobiety leczone zapobiegawczo lub operacyjnie na nadżerki, dysplazje szyjki macicy
Badanie cytologiczne jest bezpłatne i wykonuje się je raz w roku. NFZ refunduje je Kobietą w grupie szczególnego ryzyka, czyli pomiędzy 29 a 59 rokiem życia.
Ocena w skali Papanicolau
I grupa to wynik idealny
II grupa to wynik dobry. mogą być zmiany zapalne
III grupa to wykrycie komórek nieprawidłowych tzw. dysplastycznych i wskazania do dalszej diagnostyki
IV grupa to wskazanie do biopsji, by ocenić zaawansowanie i rodzaj choroby
V grupa to zmiany złośliwe
Zadbaj o Siebie!!!
Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz
„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie!”
Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.