Portal Beauty

Wiosna początkiem koszmaru dla alergików. Rodzaje alergii i ich przyczyny.

Rodzaje alergii i ich przyczyny
Czas czytania: 2 minut
Wiosna, wiosna, wiosna ach to ty! Dla większości z nas wiosna, to czas, kiedy chce nam się znowu wyjść z domu, mamy więcej energii, a z jaką radością witamy długie dni, słońce, zieloną trawę i pierwsze kwiaty. Niestety, są wśród nas osoby, które nawet nie marzą o spacerach i pierwszych promieniach słonecznych, to osoby uczulone na pyłki, roztocza – to alergicy.

Z roku na rok rośnie liczba osób, które mają różne alergie. Coraz więcej dzieci rodzi się z alergią, a osoby dorosłe, które nie miały wcześniej objawów alergicznych, nagle i u nich można zauważyć pierwsze objawy. Co trzecia osoba w Polsce ma alergie, są to alergie na pokarmy i na pyłki.

Rodzaje alergii:

– alergia lekowa
– alergia wziewna
– alergia pokarmowa
– alergia na jady owadów

Przy alergiach np. pokarmowych i wziewnych alergeny występujące w pokarmach, pyłkach roślin, trawach, kurzu uczulają osoby, których system odpornościowy zaczyna się bronić. Objawem takiej obrony jest katar, kaszel, wysypka, zapalenie spojówkowe oczu.

Najczęściej spotykane alergeny wziewne

Pyłki traw, drzew są bardzo leciutkie, więc są roznoszone przez wiatr na duże odległości i nie trzeba mieszkać przy łące, czy też w lesie, aby dostać alergii. Drzewa, trawy zaczynają pylenie już w kwietniu i trwa, to aż do późnej jesieni.
Pyłki zboża, to również jedne z alergenów silnie działających na osoby uczulone, ich pyłki unoszą się w powietrzu od maja aż do września.

Najczęściej spotykane alergeny pokarmowe

Nie myte owoce i warzywa, wszystkie owoce cytrusowe oraz przetwory mleczne (szczególnie krowie mleko), orzechy, jaja kurze, to oczywiście nie wszystkie alergeny pokarmowe, ale na pewno te, na które większość osób jest uczulona.

Domowe alergeny

Kurz, to chyba najpopularniejszy alergen, występuje wszędzie, ale w domu jest on najbardziej niebezpieczny. Nie wietrzone i niesprzątane mieszkanie regularnie, to wręcz doskonałe środowisko dla kurzu. Dywan, meble, kaloryfery, koce, pościel, to tutaj najczęściej osiada.

Miej alergeny pod kontrolą!

Przy alergii pokarmowej należy, unikać pokarmów, które wywołują reakcje alergiczne.
Osoby uczulone na pyłki powinny unikać miejsc, gdzie ich stężenie jest bardzo duże. Jak najczęściej przebywać w miejscowościach nadmorskich i tam, gdzie środowisko jest jak najmniej zanieczyszczone.
Jeśli jesteśmy uczuleni na kurz należy pozbyć się dywanów, mebli tapicerowanych, zasłon, firan, to tam jest najwięcej kurzu i roztoczy odpowiedzialnych za alergie.

Pierwsza i podstawowa sprawa, to kontakt z lekarzem alergologiem. Tylko lekarz postawi diagnozę, zleci przeprowadzenie testów alergicznych. Sami również powinniśmy obserwować swój organizm jak reaguję zaraz po spacerze lub po zjedzeniu pokarmów najbardziej uczulających.
Alergia szybko zdiagnozowana pozwoli lekarzowi dobrać leki, które zniwelują objawy. Dla alergika to ulga i komfort, bo w końcu wiosna i jej uroki są dla wszystkich.

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Kosmetyczne zabiegi przed wielkim wyjściem. Zaplanuj już dziś!

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Manikur hybrydowy – nowa rewolucja w makijażu paznokci?

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Jak pozbyć się haluksów?

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!