Portal Beauty

Wielki Przegląd Diet XXI wieku: Dieta bezglutenowa- prawda czy fałsz?

Dieta bezglutenowa
Czas czytania: 3 minut

 

Kilkanaście miesięcy minęło od wielkiej wrzawy na temat najnowszych doniesień o diecie bezglutenowej. Przyjrzeliśmy się jej dokładniej. W ciągu roku dowiadujemy się o diecie, która jest najlepsza i daję oszałamiające efekty, parę miesięcy później inne źródła poddają informacje całkiem sprzeczne z tymi pierwszymi.

 

Tak było w przypadku diety bezglutenowej, choć teraz ogłoszono jej negatywne skutki, dalej powiększa się grono zwolenników tej diety.

Dieta bezglutenowa

Dieta bezglutenowa podbija świat i ci, którzy ją stosują, twierdzą, że uratowała, im życie oraz pozbyli się bóli brzucha, wzdęć i zaparć. Całego zamieszania w sprawie glutenu dokonał lekarz Peter Gibson gastroenterolog z Australii, w 2011 roku przeprowadził badania, które zaskoczyły świat medycyny. Z badań wynikało, że głównym sprawcą dolegliwości układu pokarmowego jest gluten, a zagrożony jest co 3 mieszkaniec na kuli ziemskiej.

„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie”

Anna Jaskiewicz

O glutenie słyszeli ci, którzy chorowali na celiakię, chorobę o podłożu genetycznym, u których gluten wywoływał efekty niedożywienia organizmu. Po opublikowaniu badań świat usłyszał, że gluten szkodzi nawet zdrowym ludziom i zaczęła się moda na nie jedzenie produktów bez glutenu, choć jest to bardzo trudne, bo w większości produktów jest on ukryty np. w jogurtach oprócz jogurtu naturalnego. Oczywiście, producenci szybko zrozumieli, że jest to dobry moment na większy zarobek i zaczęła się wielka kampania na poczet produktów bezglutenowych, które jak to często bywa, są drogie, ale kogo, to obchodzi, gdy są nabywcy tak nakręceni na tę dietę.

Gdzie występuje gluten?

Gluten to białko, które występuje w zbożach (pszenica, żyto, jęczmień, owies nie zawiera glutenu, ale może być, nim zanieczyszczony)

Produkty bezglutenowe:

  • produkty zbożowe: ryż, kukurydza, gryka, proso, amarantus, tapioka, kaszak jaglana
  • mięsa, ryby, jaja: świeże i nieprzetworzone
  • produkty mleczne: świeże mleko, mleko w proszku, maślanka, kefir, ser biały, jogurt naturalny
  • tłuszcze: masło, smalec, olej roślinny, oliwa z oliwek
  • warzywa: świeże, mrożone, strączkowe
  • owoce: wszystkie owoce (mrożone, konserwowane)
  • cukier, słodycze: cukier, dżem, miód, ciasta pieczone z produktów dozwolonych, kisiele i budynie z maki ziemniaczanej
  • napoje: herbata, kawa naturalna, woda mineralna, kompoty, czyste alkohole
  • przyprawy: sól, pieprz, zioła, ocet winny, ocet jabłkowy
  • zupy: zupy z produktów dozwolonych

 

Plusy diety bezglutenowej:

– skuteczna przy leczeniu celiakii
– pozwala na zagojenie się jelit już po kilku tygodniach
– eliminuję zmęczenie
– brak zaparć
– brak bólu brzucha
– dieta zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór jelita

 

Minusy diety bezglutenowej:

– dieta trudna w praktyce (należy ja przestrzegać całe życie)
– dieta droga
– przy tej diecie należy wyeliminować większość produktów mlecznych i zbożowych
– kontrola przyjmowanych leków (w wielu lekach zawarty jest gluten)
– dieta uboga w żelazo, cynk, błonnik, Wit. B1 i B2

 

Dieta bezglutenowa to nie dieta odchudzająca!

Ważne jest to, że dieta bezglutenowa nie jest dietą odchudzającą, w świecie celebrytów jest rozpowszechniona jako super sposób na odchudzenie się. Takie traktowanie tej diety prowadzi do niedożywienia, a w konsekwencji do anemii i osteoporozy.

Dr Gibson oczywiście nie spoczął na laurach i nie skończył badań, którymi udowadniał całą winę glutenu, wznowił badania, gdzie na 37 ochotnikach, którzy twierdzili, że są wrażliwi na gluten przez kilka tygodni jedli tylko to, co przygotowali, im naukowcy. Badani, którym podawano w tajemnicy produkty z zakazanym białkiem, nie mieli żadnych dolegliwości, natomiast ci, którym powiedziano, że dostawali produkty z glutenem (naprawdę nie otrzymywali w ogóle glutenu) twierdzili, że mają wzdęcia, bóle brzucha.

 

Eksperyment dr. Gibsona

Po eksperymencie dr Gibson opublikował wyniki badań, które potwierdzały, że gluten nie powodował żadnych problemów zdrowotnych. Na pewno za jakiś czas dowiemy się, co tak naprawdę szkodzi, ale na, to potrzeba czasu i, dlatego jak na razie bądźmy bardziej sceptyczni do diet. Jak widać czasami sugestia, to chyba najgorszy nasz wróg, chyba gorszy niż gluten.

 

Tylko pod okiem specjalisty

Uwielbiam diety, ale gdy przeczytałam, ile bym musiała poświęcić, zrozumiałam, że najlepszym wyjściem będzie zrobienie badania i tak udałam się do laboratorium, gdzie pani powitała mnie dziwną miną i tekstem wypowiedzianym pod nosem  ,,następna osoba uczulona na gluten,,.

Oczywiście nie skomentowałam słów pani, tylko poprosiłam o badanie na nietolerancję glutenu, specjalistka uświadomiła mnie, że najlepiej zrobić test Celiakia HLA DQA/DQ8 (w mniejszych miastach koszt badania to 120 zł). Jedno ukucie, a dowiedziałam się, że nie choruję na celiakię i mogę spokojnie jeść gluten. Uwielbiam chleb pełnoziarnisty i ciężko, by mi było z niego zrezygnować, ale czego się nie robi dla zdrowia.

 

Oczywiście zapytałam panią, dlaczego powitała mnie w tak dziwny sposób, pani niezmieszana powiedziała, że ludzie powariowali i codziennie zgłasza się po 15 osób na to badanie. Zapytałam, czy może mi powiedzieć, ile z tych osób ma wynik dodatni, okazało się, że czasami 1 a czasami wcale. O czym może, to świadczyć ? Czy rzeczywiście gluten jest głównym winowajcą naszych problemów trawiennych? Warto wykonać badanie i mieć pewność, że akurat ta dieta nas ominie.

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

redakcja@medyczneportale.pl

 

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Lęk przed wszystkim – to fobia!

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Zalety i wady diet odchudzających stosowanych w XXI wieku czyli plusy i minusy dla naszego ciała

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Makijaż permamentny

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!