Portal Beauty

Przepuklina pępkowa. Przyczyny, objawy i leczenie operacyjne

Przepuklina pepkowa
Czas czytania: 2 minut
Przepuklina pępkowa to wada wrodzona u niemowląt, ale często występuję u osób dorosłych i może być zagrożeniem życia.
U niemowląt najczęściej przepuklina pępkowa pojawia się w miejscu pępka i jest wadą wrodzoną, którą należy usunąć, jeśli nie zniknie samoistnie, u dorosłych najczęściej pojawia się w okolicach pępka.

Objawy przepukliny pępkowej

Przez pierścień pępkowy i uszkodzoną powłokę brzucha wydostają się niektóre elementy jamy brzusznej, w okolicy pępka pojawia się wybrzuszenie, to tak zwany worek przepuklinowy. W tym worku mogą znaleźć się jelita, które mogą zostać tam uwięzione, a to może się skończyć perforacją jelit, jedyny ratunek, to szybka operacja.

Dlaczego w ogóle powstaję przepuklina pępkowa?

W czasie rozwoju dziecka w brzuchu kobiety, jelita rozwijają się poza jego jamą brzuszną, dopiero później przechodzą przez pierścień pępkowy, który zamyka się, zdarza się, że pierścień nie zrasta się, a dziecko rodzi się z przepukliną.

U osób dorosłych dochodzi do przepukliny, gdy zmniejsza się wytrzymałość powłok brzusznych, a przyczyną może być:

– ciągły kaszel
– nadwaga
– zaparcia
– ciąża
– ciężka praca fizyczna
Co powinno zainteresować osoby dorosłe uprawiające kulturystykę, podnoszące duże ciężary, mogą być narażone na przepuklinę pępkową.

Czy konieczna jest operacja?

U małych dzieci poprzez wzmacnianie mięśni brzucha np. częste kładzenie dziecka na brzuchu, może dojść do samoistnego zamknięcia przepukliny.
U dorosłych niestety kończy się to operacją, choć często bywa tak, że długo zwlekamy z pójściem do lekarza, ale z czasem przepuklina zaczyna boleć, każde dotknięcie jest mocno odczuwalne. Można wcisnąć wypuklenie do środka, lecz kaszel lub wypróżnienie powoduję powrotne wysunięcie się tego małego guzka.

Przepuklina boli?

Należy pamiętać, jeśli guzek jest twardy, nie da się go schować, miejsce przepukliny jest zaczerwienione, bolesne i opuchnięte należy natychmiast zgłosić się do szpitala, ponieważ oznacza, to, ze wnętrzności są uwięzione w worku przepuklinowym i może dojść do martwicy jelita, a nawet do śmierci.

Jak wygląda leczenie przepukliny?

U dzieci, jeśli nie doszło do samoistnego zamknięcia, należy zoperować dziecko do 3 roku życia, u dorosłych operuję się, gdy wystąpią wszystkie objawy opisane wyżej.
Zabieg operacyjny zwany hernioplastyką polega na cofnięciu wnętrzności do środka brzucha, brzegi zszywa się, lekarz używa specjalnej siatki, która dodatkowo chroni część brzuszną i zmniejsza ryzyko nawrotu przepukliny. Operację przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, choć bywa, że można przeprowadzić zabieg metodą laparoskopową.

Pamiętajmy przepuklina pępkowa nigdy nie zniknie sama!

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Wiosna początkiem koszmaru dla alergików. Rodzaje alergii i ich przyczyny.

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Wielki Przegląd Diet XXI wieku: Dieta 1000 kalorii-wady i zalety

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Zespół cieśni nadgarstka. Długoletnie pisanie na komputerze jedną z przyczyn

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!