Portal Beauty

Prostata – (nie)męski problem? Zgłoś się na badanie do urologa

Prostata
Czas czytania: 2 minut
Na raka prostaty umiera codziennie dziesięciu mężczyzn. To smutna statystyka, choć medycyna ma coraz nowocześniejsze, bezbolesne metody leczenia to sami pacjenci zgłaszają się, dopiero gdy stadium choroby jest bardzo zaawansowany. Nawet najlepsza metoda, najlepszy specjalista nie jest w stanie pomóc takiemu pacjentowi.

 

Chorują kobiety, dzieci i zwierzęta – tak myślą mężczyźni. Drodzy Panowie jest trochę inaczej, wy także chorujecie tylko trudno wam się, do tego przyznać, a zarazem panicznie boicie się iść do lekarza. A jeśli jest mowa o waszej intymnej części ciała, to nawet nie chcecie o tym słyszeć.

Tak oczywiście kobieta musi chodzić do ginekologa, bo w końcu rodzi, miesiączkuje, przekwita, ale fakt jest taki, że mężczyźni również powinni chodzić regularnie do urologa, bo oni także mają problemy i to dość istotne. Panowie nie wstydźcie się, zgłoście się na badania, to tak mało kosztuje, a niejednokrotnie ratuje wasze życie.

 

Prostata po 40 roku życia obowiązkowo do zbadania

Prostata to nic innego jak gruczoł krokowy, który ma każdy mężczyzna. Umiejscowiony jest poniżej pęcherza moczowego w miednicy mniejszej. Kształtem przypomina kasztan jadalny, wydzielina prostaty odpowiada za zapach spermy i plemniki. Po czterdziestym roku życia każdy mężczyzna powinien zbadać prostatę, nawet jeśli nie odczuwa żadnych objawów. Czasami objawy są ukryte i tylko lekarz poprzez badanie może stwierdzić chorobę i skierować na dalsze leczenie.

 

Jakie mogą być objawy:

– trudności w oddawaniu moczu (ból, częste nocne wstawanie do toalety,
– krew w moczu
– impotencja

 

Badania:

– Per rectum – (Urolog zbada pacjenta per rectum tzn. badanie palcem poprzez odbyt, może nie jest to badanie komfortowe, ale na pewno nie jest bolesne)
– USG pęcherza moczowego
– Badanie krwi
– Badanie USG przezodbytnicze
– Poziom PSA (marker nowotworowy)
Wyniki badań są różne, najczęstsze są to:
– przerost gruczołu krokowego – (może oznaczać nowotwór, ale również zapalenie gruczołu krokowego)
– nowotwór (rak gruczołu krokowego)

 

Trzeba pamiętać również, że poziom PSA może być zawyżony a oto niektóre czynniki powodujące wzrost PSA:
– USG gruczołu krokowego
– biopsja
– Infekcje
– sport
– stosowanie leków

 

Profilaktyka to podstawa

Badanie profilaktyczne jest bardzo ważne, szybko zdiagnozowana choroba gwarantuje całkowite wyleczenie.

Drogie Panie w tytule jest znak zapytania, bo w końcu czy to tylko męski problem? Chyba nasz wspólny, dbajmy o naszych panów. Oni sami na pewno nie pójdą do lekarza, jeszcze musi dużo czasu minąć, za nim pokazanie części intymnych lekarzowi nie ujmie ich honorowi. Jednak to już w innym temacie, bo honor faceta to rzecz święta!

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

 

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Depresja. Choroba, która odbiera życie…

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Cellulit to nie Cellulitis, czyli jaka jest różnica?

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Odżywianie i osobowość według grupy krwi

pbadmin

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!