Portal Beauty

Najważniejsze informacje o wirusie Ebola (EVD) gorączce krwotocznej

ebola wirus
Czas czytania: 3 minut
Pierwsze doniesienia o pojawieniu się wirusa Ebola dotarły do nas w 1976 roku i dotyczyły dwóch równoczesnych wybuchów epidemii, jeden w wiosce niedaleko rzeki Ebola w Demokratycznej Republice Konga, a drugi na odludziu w Sudanie. Ebola to jedna z najcięższych chorób, która doprowadza do zgonu 90% chorujących.

Nie mamy pewności, jaka jest etiologia wirusa, chodź wskazywane są nietoperze owocowe Pteropodida.
O wirusie nie mówiono przez ostatnie lata. Niestety w grudniu 2013 roku w Gwinei a dokładniej w prowincji Gueckedou w południowo-wschodnim regionie tego kraju w pobliżu granicy z Liberią i Sierra Leone pojawiły się pierwsze zachorowania na gorączkę krwotoczną Ebola (EVD). Około kwietnia liczba zachorowań spadła, ale niestety w czerwcu i lipcu 2014 nagle wzrosła i utrzymuje się do chwili obecnej w 3 krajach Afryki Zachodniej. Z doniesień wynika, że do dnia 27 lipca zachorowania w tych 3 krajach wyniosły 1323 przypadki i niestety 729 śmiertelnych wg. WHO (Światowej Organizacji Zdrowia).

Jak można zarazić się wirusem Ebola?

Zakażenie następuje poprzez bezpośredni kontakt z krwią, wydzielinami oraz innymi płynami ustrojowymi, tkankami i organami żywego lub zmarłego zakażonego/chorego człowieka, lub zwierząt. Do zakażenie może również dojść przez uszkodzoną skórę zdrowej osoby lub jej błonami śluzowymi, które mają kontakt z zabrudzoną odzieżą chorego, pościelą lub np. zużytymi igłami.

Aktualnie wirus Ebola został przeniesiony z człowieka na człowieka, osoby, które zajmują się chorymi pacjentami są najbardziej narażone. Właśnie przed chwilka dotarła do nas informacja o śmierci kolejnej osoby. Tym razem jest jest misjonasz 75-letni Pajares, który został 7 sierpnia przetransportowany z Liberii do Hiszpanii. Trafił do madryckiego szpitala Carlosa III, który specjalizuje się w chorobach zakaźnych.

Już ponad 100 pracowników służby zdrowia zostało narażone na kontakt z wirusem podczas opieki nad pacjentami. Czy to złe przygotowanie do pracy z takimi pacjentami, czy też brak profilaktyki i przede wszystkim brak samej kontroli nad dalszymi zakażeniami jest przyczyną rozprzestrzeniającej się śmiertelnej choroby?
Informacja i jeszcze raz informacja pracowników służby zdrowia od szpitali po urzędy zdrowia oraz potencjalnych zagrożonych chorobą powinna być przekazywana i natychmiast wdrażana, by kontrolować.

Światowa organizacja zdrowia (WHO) nie zaleca opieki osobom nieuprawnionym nad chorym. Odesłanie pacjenta do szpitala pod opiekę wykwalifikowanego personelu wyposażonego w odpowiedni sprzęt może uratować kolejne ofiary tej śmiertelnej choroby.
Niestety w warunkach, jakie panują w regionach obietych epidemią ludzie często decydują się na pozostawienie chorej osoby w domu, ale wtedy trzeba powiadomić władze, przejść odpowiednie szkolenie oraz zaopatrzyć się w środki ochronne i rękawice, oraz nauczyć się usuwać odpady po pielęgnacji chorej osoby.

Czy to wystarczy by epidemia wygasła? Czy ludzie, którzy nie mając odpowiedniego wykształcenia powinni wchodzić w rolę opiekunów medycznych? Czy nie powinny być przyjęte bardziej restrykcyjne kroki w kontroli i wygaszaniu choroby?
Czy wielu rozpaczających nas śmiercią bliskich i mający kontakt z ciałem zmarłej osoby nie powinny przejść kwarantanny?
Przypominam jeszcze raz, że nośnikiem wirusa jest krew oraz wydzieliny! Przykładem może być mężczyzna zakażony, któremu zaleca unikanie współżycia seksualnego przez co najmniej 7 tygodni po wyleczeniu.

Jakie osoby są najbardziej narażone na zakażenie wirusem Ebola?

Największe ryzyko występuje u pracowników służby zdrowia członków, rodziny zakażonego, które były w bliskim kontakcie z nim oraz żałobnicy, którzy mieli bezpośredni kontakt z ciałem zmarłego podczas ceremonii pogrzebowej.

Jak objawia się zakażenie wirusem Ebola?

– nagła gorączka
– osłabienie
– ból mięśni
– ból głowy
– ból gardła

Czasem dochodzą nudności i wymioty, biegunka, wysypka oraz zaburzenia czynności nerek, wątroby i krwawienia zewnętrzne i wewnętrzne.
Tylko badanie laboratoryjne może potwierdzić zakażenie wirusem Ebola

– poziom białych krwinek
– płytki krwi
– poziom enzymów wątrobowych

Od chwili zakażenia i wystąpienia objawów może upłynąć od 2 do 21 dni.
Nie istnieje szczepionka, ale trwają intensywne prace nad jej stworzeniem i skutecznym leczeniem.
Cdn.

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Wielki Przegląd Diet XXI wieku: : Dieta Dukana-wady i zalety

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Dziecinnie prosta dieta czyli jak odchudzają się w Hoolywood

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Słynna dieta Dr Pierre’a Dukana

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!