Portal Beauty

Lęk przed wszystkim – to fobia!

Lek przed wszystkim to fobia
Czas czytania: 2 minut
Nasze lęki nie zawsze są normalnym stanem. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, w jakim kierunku idą nasze myśli, które w swej intensywności nie są już naturalnym stanem. Fobie powodują wiele objawów, które odbieramy bardzo intensywnie od pocenia się po silny skok ciśnienia tętniczego. Prawie każdy z nas ma fobie. Nie zawsze przyznajemy się do nich nawet przed samym sobą a co dopiero obcą osobą.

 

Lęk przede wszystkim-fobia !

Boimy się, pocimy, serce wali jak zwariowane, nogi odmówiły posłuszeństwa, tak reagujemy na widok pająka, czosnku, wody, masła orzechowego to fobia.

Tak naprawdę, każdy z nas cierpi na jakąś fobię, niektórzy nie mają pojęcia o swojej przypadłości, niestety one nas nie omijają i dlatego trzeba z nimi walczyć. Sławni ludzie jak Picasso, Matejko, Hitchcock cierpieli na różne fobie i to tak skrajne, że aż śmieszne. Bo jak bać się fryzjera tak jak Picasso czy też jajek jak Hitchcock. A jednak prawie każdy z nas czegoś się obawia, ale większość z nas ten strach potrafi przezwyciężyć. Niektóre osoby strach paraliżuje do tego stopnia, że nie potrafią z tym żyć.

Na szczęście fobie, można wyleczyć. To nie jest choroba, tylko zaburzenie nerwowe odczuwane jako nieuzasadniony lęk przed daną sytuacją, inną osobą.
Odkryto ponad 500 fobii, które dotykają w większości kobiet. Osoby cierpiące na przykład na fobie społeczną są gorzej wykształcone, mniej zarabiają, nie mogą znaleźć pracy. Ponieważ boją się wychodzić z domu na otwartą przestrzeń, mają utrudniony kontakt z innymi osobami i przez to gorzej są postrzegani przez np. swoich zwierzchników, nauczycieli.

 

Dlaczego chorujemy na fobię

Naukowcy mówią o podłożu genetycznym i o wpływie przeżyć z przeszłości. Jednak większa część psychoterapeutów przekonuję jednak, że lęki mają źródło w dzieciństwie. Prawdą też jest, że jesteśmy coraz słabsi psychicznie, odczuwamy lek przed papieżem, czosnkiem, wysokością, masłem orzechowym itd…

Fobie towarzyszą ludzkości od zawsze, zmieniają się tylko czynniki zewnętrzne wywołujące stres. Kiedyś ludzie bali się gruźlicy teraz boja się Aids. Dziwne są fobie np. lęk przed masłem orzechowym, obawa przed przylepieniem do podniebienia masła nazywa się arachibutyrofobią i objawia się dusznością. Jeśli boimy się liczby 666, to cierpimy na heksakosjoiheksekontaheksfobią.

 

Niektóre osoby zjadają włosy z nerwów, takie osoby powinny zgłosić się do lekarza – ludzki organizm nie trawi włosów. Nagromadzone w jelicie, mogą doprowadzić do śmierci. Na świecie na zaburzenia nerwowe cierpi około 12% ludzkości. Najwięcej fobii występuje w Stanach Zjednoczonych i w Japonii. Nie wolno lekceważyć lęku – to jedyna metoda, aby wygrać z fobią.

Leczenie musi trwać przynajmniej pół roku, lęków nie bagatelizujemy, ponieważ nieleczona fobia prowadzi do całkowitej utraty kontroli nad sobą. Można zadać sobie pytanie, dlaczego coraz więcej ludzi cierpi na rozmaite fobie? Zmiany obyczajowe dokonują się bardzo dynamicznie, ludzie dezintegrują się, powstaje potężna, dziura, która chcemy załatać. Brakuje nam autorytetów, szukamy ich nie w ludziach tylko w telewizji, internecie i niestety nie satysfakcjonuje nas to. Jednak trzeba powiedzieć, że coraz lepiej radzimy sobie w świecie, w końcu mamy wartości, które przezwyciężają wszystko – nawet fobię.

Szukajmy swojego celu w życiu, wtedy łatwiej nam będzie zaakceptować nasze słabości!

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Kosmetyczne zabiegi przed wielkim wyjściem. Zaplanuj już dziś!

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Przepuklina pępkowa. Przyczyny, objawy i leczenie operacyjne

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Zalety i wady diet odchudzających stosowanych w XXI wieku czyli plusy i minusy dla naszego ciała

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!