Wiosna w pełni a wiele Pań ma problem z dobraniem obuwia, wstydzi się pokazać stopy w pięknych sandałkach. Latami Kobiety pracują na brzydki wygląd stóp. Wciskając się w niewygodne buty i chodząc w nich godzinami. Tak nasze nogi ponętnie wyglądają, ale pomyślmy co potem? Dziś przybliżamy tematykę schorzenia, na które pracujemy same.
Systematycznie i z uśmiechem na twarzy, pewne siebie deformujemy nasze stopy latami.
Haluksy to schorzenie, które dotyka przeważnie kobiet (ale również mężczyzn). Nieprawidłowa budowa stopy, nadwaga, praca stojąca, a już na pewno wysokie obcasy i wąskie buty powodują przeciążenie przedniej części stopy, a spiczasty kształt butów zwiększa nacisk na paluch. Po jakimś czasie poza dyskomfortem dochodzą dolegliwości bólowe o charakterze stałym i dlatego właśnie wtedy trzeba działać, aby zatrzymać dalszą deformację.
„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie”
Pod wpływem zniekształceń dochodzi do zmian biochemiki stopy. Ciężar jest rozkładany nierównomiernie, paluch nie jest już wystarczająco silnym punktem podparcia w czasie chodzenia, dochodzi do osłabienia struktur stabilizujących stopę. Przyczyną występowania tego zniekształcenia u kobiet jest słabsza budowa mięśniowo – węzadłowo – stawowa stopy.
Dolegliwości
Najczęściej pacjenci zgłaszają się, wtedy gdy dolegliwości bardzo dokuczają, czyli: ból jest spotęgowany, deformacja jest nasilona i co najważniejsze pacjent ma trudności z dobraniem obuwia. Ucisk obuwia na zniekształcony paluch potęguje objawy i nasila się stan zapalny.
Objawy
– kaletka (woreczek wypełniony śluzem, który powstaje w miejscu, gdzie dochodzi do tarcia)
– zgrubienie naskórka – bardzo bolesne
– podwichnięcie lub zwichnięcie stawu palucha
Przyczyny koślawości palucha
– nadmierna długość palucha – tz. stopa egipska
– wzmożona szpotowatość 1 kości śródstopia
– stopa płasko – koślawa
– metatarsalgia
-urazy
– wady układowe np. reumatoidalne zapalenie stawów
Istnieje jeszcze jeden rodzaj haluksa – paluch sztywny (hallux rigidus), przyczyny powstawania są zbliżone do tych powyżej.
Leczenie
Przy małym zniekształceniu zalecane jest stosowanie wkładek ortopedycznych – między palcowych, wkładek korygujących, wkładek unoszących przodostopie i ćwiczeń korygujących. Przy dużym zniekształceniu lub bólu nie do zniesienia stosuje się korekcję operacyjną.
Metody polecane
– Chevron
– Scarf
– Ludloff
– Akin
– Lapidus
– Weil
– inne
Jedną z lepszych metod to metoda Scarf z plastyką tkanek miękkich stawu palucha – jest to leczenie bezgipsowe. Po operacji chodzenie i obciążanie stopy jest możliwe od drugiej doby po operacji. Należy stosować fizjoterapię i ćwiczenia w celu szybszego powrotu do codziennego życia.
Warto czasami poświęcić chwilkę czasu na rozpieszczanie własnych stóp, bo czy nie są poszkodowane nasze stopy? Ciągle dbamy o twarz, ciało a stopy zaniedbujemy i dopiero wiosna uświadamia nam, że już zaraz założymy sandałki …..i pokażemy nasze stopy światu.
Profilaktyka
– należy nosić wygodne obuwie (które nie obciska, obciera)
– unikać długiego chodzenia w butach na wysokich obcasach
– zmieniać obuwie w ciągu dnia
– dbać o higienę i czystość stóp
– chodzić z wkładkami ortopedycznymi
Redaktor Barbara Szuszkiewicz
Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.