Portal Beauty

Czym jest Pilates tak modny od lat?

kobieta1
Czas czytania: 2 minut

Metoda ćwiczeń, która ma na celu stworzenie równowagi w całym ciele. Ćwiczenia te nazywane są często ćwiczeniami „dobrego samopoczucia”. Celem miało być rozciągnięcie i uelastycznienie wszystkich mięśni ciała. System Pilates to połączenie jogi, baletu i ćwiczeń izometrycznych. Ćwiczenia należy wykonywać spokojnie, słuchając spokojnej muzyki.

Wg założeń Pilates metoda ta przyczyniać się ma do: wzmocnienia mięśni bez ich nadmiernego rozbudowania, odciążenia kręgosłupa, poprawy postawy, uelastycznienia ciała, obniżenia poziomu stresu oraz ogólnej poprawy zdrowia osób ćwiczących. Fizjoterapeuci określają metodę jako jedną z najbezpieczniejszych form aktywności ruchowej.
Pilates jest metodą dla wszystkich, jednak przy jej wykonywaniu szczególnie ostrożne powinny być kobiety w ciąży, osoby mające problemy ze stawami, jak i te, które dłuższy czas nie podejmowały żadnej formy aktywności fizycznej.

„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie”

Anna Jaskiewicz

Jakie korzyści wynikają z ćwiczenia Pilates?

Pilates przyniesie osobom ćwiczącym pozytywne korzyści zarówno w strefie fizycznej, jak i psychicznej.
Jeżeli chodzi o fizyczność:
poprawia elastyczność ciała,
poprawia koordynację ruchową i równowagę,
zwiększa siłę mięśni,
zwiększa świadomość swojego ciała,
uczy prawidłowego oddechu,
rozluźnia ramiona, kark i górną część pleców,
poprawia kontrolę mięśni pleców, kończyn oraz stabilność kręgosłupa.

Natomiast korzyści psychiczne są sprawą indywidualną

A czym jest Pilates 100??

Tego typu ćwiczenie dodaje energii, rozgrzewa ciało przed innymi ćwiczeniami, wzmacnia mięśnie brzucha. Wykonuje się je na początku jako trening.
Leżąc na plecach, unosimy nogi wyprostowane w kolanach i rozluźnij stopy. Jeśli jest to zbyt trudne możemy ćwiczyć z nogami ugiętymi w kolanach. Ważne, by uda znajdowały się w linii bioder.
Ręce uniesione kilkanaście centymetrów ponad podłogą, trzymaj wzdłuż ciała.
Dłonie skieruj wnętrzem do dołu.
Unieś głowę, szyję i łopatki – pozostań w tej pozycji, pilnując, by nie napinać mięśni szyi, tułów i nogi są w bezruchu.
Nieznacznie unieś ręce w kierunku ud i opuść je, nie dotykając podłoża.
Cały czas kontroluj ruch.

Oddychaj wolno, licząc do 5. Wymieniając każdą kolejną liczbę, podnoś w czasie wydechu ręce, by następnie, podczas nabierania w płuca powietrza, je opuścić. Zrób 100 ćwiczeń rąk, biorąc 10 oddechów.
W miarę jak stajesz się silniejsza, opuszczaj nogi w kierunku podłoża. Ustaw nogi pod kątem 60 stopni i dąż do kąta 45 stopni.

W najtrudniejszej pozycji nogi powinny być wyprostowane i uniesione tylko pod kątem 10-15 stopni nad podłogą.
Jednak uwaga: jeśli jednak ma się kłopoty z kręgosłupem, nie powinno obniżać się nóg i zachować kąt 90 stopni do podłoża.
Plecy zawsze mają przylegać do podłoża.

Spróbuj sama….

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Wielki Przegląd Diet XXI wieku: Dieta 1000 kalorii-wady i zalety

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Jak pozbyć się haluksów?

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Lifting strun głosowych-czyli odmładzanie i zmiana barwy głosu

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!