Cellulit zwany skórką pomarańczową jest chorobą tkanki tłuszczowej polegającą na zmianach obrzękowo-włóknisto-stwardnieniowych tkanki podskórnej. Właściwa nazwa medyczna to lipodystrofia. Cellulit to problem XX i XI wieku. Jak z nim walczyć skoro ma go czasem już 15-latka?
Nie należy mylić tego pojęcia z cellulitisem, ponieważ jest to zapalenie tkanki łącznej. Najczęściej lokalizuje się w okolicach ud i pośladków. Jest często źle definiowany i mylony z otyłością.
Otyłość i cellulit to dwa różne stany jednak często występują łącznie. Oba dotyczą tkanki tłuszczowej, jednak cellulit może pojawić się przy całkowitym braku otyłości. Otyłość natomiast jest uogólniona i nie musi powodować pojawienia się cellulitu. Tkanka tłuszczowa składa się z kolagenu, nielicznych fibroblastów, nie zawiera elastyny, gromadzą się w niej adipocyty. Jest to tkanka łączna luźna, tworząca tkankę podskórną i stanowiąca przedłużenie skóry.
Cellulit może występować u kobiet, jak i u mężczyzn
U kobiet, jeżeli jest mało widoczny, bywa traktowany jako drugorzędowa cecha płciowa, nie jest uważany za stan chorobowy. Liczba adipocytów jest dwukrotnie większa niż u mężczyzny. W innych okolicach zraziki tłuszczowe są ograniczone przez przegrody, prostopadłe do powierzchni skóry i przechodzące do skory właściwej. Gromadzą się na brzuchu, udach i w okolicy lędźwiowej. Kiedy skóra jest ściśnięta, adipocyty penetrują w większym stopniu do skory właściwej, co powoduje w przypadku, gdy zraziki zwiększają wymiar powstanie skorki pomarańczowej, która jest początkowym objawem cellulitu.
U mężczyzn cellulit występuje tylko w stanach patologicznych, takich jak: zaburzenia wydzielania androgenów, leczenia estrogenami, raka prostaty. Zraziki tłuszczowe są małe i ograniczone przegrodami, przebiegającymi skośnie w stosunku do powierzchni skóry. Kiedy skora jest ściśnięta, zraziki ślizgają się jedne na drugich, nie powodując pojawienia się skórki pomarańczowej.
W momencie, kiedy cellulit jest zaawansowany, obserwuje się przebudowę tkanki tłuszczowej, czyli proliferację i przerost adipocytów oraz zmianę układu chemicznego tłuszczów w adipocytach, w związku z przyrostem nasyconych kwasów tłuszczowych a zmniejszającą się ilością tłuszczów nienasyconych. W momencie, gdy następuje znaczące przeładowanie tłuszczami, włókna kolagenu przekształcają się w tzw. pszczele gniazda.
Wiązki kolagenu układają się wokół skupisk adipocytów w kolisty łuk i nasilają objaw skórki pomarańczowej. Występuje zwiększona polimeryzacja proteoglikanów powodująca zatrzymanie się wody w organizmie, co stwarza nam uczucie ciężkości. Ucisk naczyń krwionośnych powoduje zastój i upośledzoną eliminację metabolitów.
Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz
Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.