Portal Beauty

Anoreksja-walka ciągła walka ze śmiercią

Anoreksja walka ciagla walka ze smiercia
Czas czytania: 3 minut

Choroba jakich wiele? Nie to zmora XXI wieku wśród kobiet przesadnie dbających o swój wygląd, które popadły w błędne koło i bez pomocy specjalistów i rodziny mogą doprowadzić się do śmierci. Presja otoczenia, narzucone sobie cele i marzenia o perfekcyjnej sylwetce mogą być przyczyną poważnych problemów ze zdrowiem fizycznym, jak i psychicznym.

Anoreksja jest śmiertelną chorobą i tak ją traktuj!

W głębi duszy każda kobieta pragnie być piękna i zgrabna. Dbamy o siebie, często krytycznie spoglądając w lustro – widzimy boczki, za duży brzuch, przeważnie kończy się to dietą. Niestety coraz częściej także chorobą zwaną – Anoreksja.

Ta choroba to śmiertelne schorzenie psychiczne z kręgu zaburzeń odżywiania. Anoreksja dotyczy przede wszystkim kobiet, ale coraz częściej dotyka również mężczyzn. Oczywiście z punktu zdrowej osoby ciężko zrozumieć, jak ktokolwiek może się głodzić.

Niektórzy twierdzą, że, anoreksja to fanaberia, lecz ta choroba ma dużo bardziej skomplikowane podłoże. Leczenie jej jest trudne i bardzo długie, wymaga ogromnej pracy ze strony chorej i jej najbliższej rodziny. Anoreksja, czyli jadłowstręt psychiczny polega na tym, że osoba chora odczuwa silny lęk przed przytyciem i oczywiście chce jak najszybciej schudnąć.

Przede wszystkim stosuje głodówki, intensywnie ćwiczy. Oczywiście spadek wagi jest szybki, co wiąże się z dalszymi problemami zdrowotnymi. Niestety anoreksja nie tylko wyniszcza ciało, ale i również umysł.
Niezależnie od swojej wagi, chora widzi patrząc w lustro grubą osobę.

Wyróżniamy dwa typy anoreksji:

– anoreksja typ restrykcyjny – obniżanie wagi poprzez głodówki ćwiczenia fizyczne.
– anoreksja typ bulimiczny – ograniczanie ilości spożytych pokarmów, również prowokowanie wymiotów, stosowanie środków przeczyszczających.

W postępowaniu anoreksji dochodzi do zmian w organizmie, a także w psychice chorej osoby. Wyleczenie anoreksji nie powoduje odwrócenia wszystkich negatywnych efektów.
Objawy anoreksji to efekt głodówki – organizm zwalnia procesy metaboliczne.

Fizyczne oznaki wyniszczenia organizmu:

– utrata masy mięśniowej i tkanki tłuszczowej
– hipotermia
– zmniejszenie częstości oddechu

Zaburzenia pracy serca to najczęstsza przyczyna śmierci pacjentów z anoreksją.
Odwodnienie i wygłodzenie organizmu powoduje zachwianie w funkcjonowaniu układu krwionośnego.

Skutki anoreksji w obszarze układu sercowo- naczyniowego:

– zmniejszenie masy mięśnia sercowego
– zaburzenie rytmu
– obniżenie ciśnienia krwi
-wzrost poziomu cholesterolu

Anoreksja prowadzi do anemii. Niedobór witaminy B12 może powodować niedokrwistość złośliwą. Na skutek niedoboru minerałów następuje osłabienie zębów, bóle brzucha, wzdęcia i zaparcia. Dochodzi do zatrzymania cyklu miesiączkowego a z czasem do bezpłodności.

Włosy wypadają, paznokcie są kruche, skóra wysuszona. Dochodzi często do osteoporozy, osłabienia kości i całego szkieletu.
Najważniejszą sprawą w leczeniu anoreksji jest dostarczenie organizmowi wszystkich składników: elektrolitów, białek, węglowodanów, tłuszczów i wody.

W zależności od stanu fizycznego i psychicznego osoby chorej istnieje kilka możliwości podawania składników odżywczych:

– doustnie
– do jelitowo
– poza jelitowo (dożylnie)

W chwili, gdy chora osoba jest gotowa do spożywania normalnych posiłków, wprowadza się odpowiednią dietę, która złożona jest z kilku posiłków. Z reguły są to posiłki dość kaloryczne a przede wszystkim bogate w żelazo, witaminy. Unikamy dokarmiania przymusowego, chyba że istnieje zagrożenie życia chorego.
Nie tylko dieta jest ważna w leczeniu anoreksji, ale także terapia rodzinna. Celem terapii rodzinnej nie jest obwinianie rodziny czy osoby chorej. Anoreksja nie kiedy staję się elementem, dzięki któremu rodzina funkcjonuje jako całość.

Gdy po raz pierwszy opisano anoreksję, również opracowano metody leczenia. Ich podstawowym elementem było oddzielenie chorej od rodziny. Bardzo długo uważano, że to rodzina odpowiada za psychiczne problemy ich dzieci. Teraz po wielu badaniach tej choroby uważa się, że to właśnie najbliższa rodzina jest podstawą do wyleczenia tej choroby.

W pierwszej fazie leczenia anoreksji chora przebywa w szpitalu lub ośrodku specjalistycznym, a terapia rodzinna rozpoczyna się już wtedy, za nim chora wróci do domu. Czasami rodzice sami nieświadomie pogłębiają chorobę np. odchudzają się sami lub nie potrafią zaakceptować choroby dziecka, z obawy utraty statusu, dobrych rodziców.

Celem terapii rodzinnej jest:

– rozwiązanie problemu poczucia winy
– wyłączenie dzieci z konfliktu pomiędzy rodzicami
– uświadomienie członkom rodziny ich słabości

W przypadku dorosłych chorych na anoreksję, zalecana jest terapia małżeńska.

Odchudzamy się, katujemy swoje ciało ćwiczeniami, masujemy różnymi specyfikami -po prostu chcemy być piękne i szczupłe. Jednak dlaczego niektóre z nas płacą aż tak wielką cenę ?
Anoreksja doprowadza do wyniszczenia całego organizmu i bardzo często także do śmierci, ale nie musi tak być, kochajmy siebie, dbajmy o siebie, ale nie zapędzajmy się aż tak daleko, bo czasami nie będzie odwrotu.

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Słynna dieta Dr Pierre’a Dukana

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Borelioza-rozpoznanie, objawy i leczenie. Sezon na kleszcze i choroby odkleszczowe rozpoczęty

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Zespół cieśni nadgarstka. Długoletnie pisanie na komputerze jedną z przyczyn

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!