Portal Beauty

Źle dobrane obuwie a problemy ze stopami

le dobrane obuwie a problemy ze stopami
Czas czytania: 2 minut

Częste chodzenie w butach na wysokim obcasie może być przyczyną poważnych problemów ze stopami. Nieraz zapominamy jednak, że obuwie wcale nie musi być bardzo „wysokie” lub wąskie, aby spowodować takie schorzenia – wystarczy, że jest po prostu źle dobrane.

Kiedy stopy bolą?

Kobieca stopa ma delikatniejszą budowę niż stopa mężczyzny – powodem jest słabsza budowa mięśniowo-więzadłowo-stawowa. Do tego o wiele bardziej nadwyrężamy swoje stopy, stosując zasadę „buty dla stóp, nie stopy dla butów”. Nic dziwnego, chcemy wyglądać atrakcyjnie, a niektóre panie z powodów zawodowych zmuszone są do ciągłego chodzenia w eleganckich pantoflach. Warto pamiętać, że nie tylko wysokie obcasy mogą nam zaszkodzić. W zależności od budowy naszych stóp czynnikiem ryzyka mogą być wąskie bądź zaokrąglone noski, sprawiające, że paluch wykrzywia się czy zachodzi pod podwinięty drugi palec. Buty muszą być przede wszystkim odpowiednio dopasowane do indywidualnego kształtu naszej stopy, nigdy też nie mogą być za małe.

„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie”

Anna Jaskiewicz

Gdy pojawiają się halluksy

Skutkiem noszenia źle dobranego obuwia mogą być halluksy. Ich powstawaniu sprzyjają też inne czynniki jak np. predyspozycje genetyczne, nadwaga, stojący tryb życia czy wady budowy stopy. Kiedy przednia część stopy jest nadmiernie przeciążona, przodostopie poszerza się, a łuk poprzeczny stopy się obniża. Dochodzi do zmiany całej biomechaniki stopy, osłabienia mięśni oraz struktur stabilizujących stopę. Pojawiają się dolegliwości bólowe, z powodu których musimy zrezygnować z najmodniejszych fasonów obuwia, zadowalając się wygodnymi butami na halluksy. Tak zwane koślawe paluchy to także problem natury estetycznej sprawiający, że nie możemy pochwalić się pięknymi stopami. Zdarza się także, że musimy zrezygnować z uprawiania naszego ulubionego sportu.

Jak walczyć z bólem stóp?

Warto wiedzieć, że z koślawymi paluchami, powodującymi ból przy chodzeniu oraz problemy natury estetycznej, możemy walczyć. Rozwiązaniem są operacje halluksów – im wcześniej zdecydujemy się na taki zabieg, tym lepiej, ponieważ deformacja pogłębia się z czasem. Zabieg korekty halluksów oferuje m.in. Szpital Centrum ENEL-MED, zapewniający dostęp do wybitnych specjalistów z dziedziny ortopedii, a także komfortowe i nowoczesne sale.

Dzięki indywidualnemu podejściu do każdego pacjenta zastosowaniu innowacyjnych technik operacji oraz rehabilitacji, możliwy jest bardzo szybki powrót do zdrowia. Pamiętajmy, że nosząc odpowiednio dopasowane obuwie unikniemy wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Jeśli jednak już za późno na profilaktykę, warto zdecydować się na odpowiedni zabieg, aby znów cieszyć się pięknymi stopami i ulubionym obuwiem.

Redaktor Maria Strugarek

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Kinesiotaping- nie tylko na ból kręgosłupa, również na zmarszczki

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Cellulit to nie Cellulitis, czyli jaka jest różnica?

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Anafilaksja (wstrząs anafilaktyczny) co każdy musi wiedzieć

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!