Portal Beauty

Zespół cieśni nadgarstka. Długoletnie pisanie na komputerze jedną z przyczyn

Zespol ciesni nadgarstka
Czas czytania: 2 minut
Zespół cieśni nadgarstka coraz częściej zwany chorobą komputerową. Nie jedna osoba czytająca pomyśli o swoich nadgarstkach i bólu, jaki miała w tej okolicy. Czy to już początek schorzenia, czy też chwilowa niedyspozycja spowodowana długim pisaniem na klawiaturze komputera? Nie ignorujmy objawów od drętwienia, mrowienia po silny ból ręki.

 

Sprawdź i pomyśl, czy nie czas na profilaktykę?

Najczęstsze choroby w obrębie ręki to właśnie: Zespół cieśni nadgarstka. Powstaje w wyniku długotrwałego i intensywnego ucisku nerwu pośrodkowego w obrębie tkanek nadgarstka. Ucisk ten może być wywołany przez długoletnią pracę ręczną np. pisanie na komputerze, gra na instrumencie, gimnastyka sportowa. Również ucisk, może być wywołany ciążą, otyłością, lekami antykoncepcyjnymi. Ból pojawia się zazwyczaj w nocy, ręka jest zdrętwiała. Zespół cieśni nadgarstka występuje po 40 roku życia, częściej u kobiet.

 

Objawy, których nie możesz lekceważyć

– drętwienie palców od kciuka do palca serdecznego
– cierpnięcie
– mrowienie palców (po długim bezruchu)
– nasilony ból (po długotrwałej, wymuszonej pozycji)
– brak czucia (przedmioty wypadają z ręki)

 

Objawy choroby w pełni rozwiniętej

– zanik mięśni kłębu kciuka

Objawy mogą występować o każdej porze, ale w nocy są przez pacjentów najbardziej odczuwalne i w ostrych stanach wybudzają nas ze snu.

Jakie badania zdiagnozują chorobę?

– zdjęcia rentgenowskie
– tomografia komputerowa
– test prowokacyjny: objaw Tinela i objaw Phalena
– badanie elektrofizjologiczne: szybkość przewodzenia impulsów w nerwie pośrodkowym

 

Czy operacja jest konieczna? Leczenie nieoperacyjne

– polega na leczeniu chorób, powodujących zespół cieśni nadgarstka np. reumatoidalne zapalenie stawów, dna moczanowa, neuropatia cukrzycowa lub alkoholowa
– możliwe jest unieruchomienie nadgarstka w gipsie na 2 tygodnie
– miejscowe ostrzykiwanie hydrokortyzonem
– jonoforeza sterydowa
– terapia ultradźwiękowa
– leki moczopędne (zmniejszenie obrzęku w kanale nadgarstka)

 

Leczenie operacyjne zespołu cieśni nadgarstka

Leczenie operacyjne przeprowadzane jest w znieczuleniu miejscowym, wykonuje się cięcie po wewnętrznej stronie dłoni, przecina się troczek i nerw pośrodkowy zostaje odbarczony. Czasami jest możliwość zrekonstruowania troczka, jeśli osoba operowana pracowała ciężko fizycznie. Po zszyciu ręka jest unieruchamiana w łusce gipsu na 14 dni. Operacja może być przeprowadzona również endoskopowo.

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka jest różnorodne, ale tylko lekarz ma możliwość ocenienia, w jakiej fazie jest choroba i jaką formę leczenia wybrać.

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Prostata – (nie)męski problem? Zgłoś się na badanie do urologa

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Makijaż permamentny

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Wielki Przegląd Diet XXI wieku: Dieta 1000 kalorii-wady i zalety

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!