Portal Beauty

Uderzenia gorąca w menopauzie

Uderzenia goraca 1
Czas czytania: 3 minut

Objawy uderzenia gorąca obejmują:

 • nagłe uczucie intensywnego ciepła rozprzestrzeniającego się z twarzy na szyję, dekolt i piersi
 • bardzo szybkie bicie serca (kołatanie serca)
 • pocenie się, obfite pocenie się, głównie na górnej części ciała
 • uczucie chłodu, gdy gorąca fala ustępuje, odczuwalne są czasem dreszcze i chłód
 • może się pojawić krótkotrwały niepokój, depresja

 

Jak uderzenia gorąca opisują kobiety?

 • jakby ktoś cię podpalał przez kilka minut

Spodziewaliście się więcej? Jest tyle opisów ile kobiet cierpiących z powodu menopauzy. Kiedy objawy już się intensyfikują, pragną tylko od najbliższych zrozumienia, chwili spokoju i jeszcze raz zrozumienia.

Bardzo często wstydzą się mówić o objawach menopauzy, a objaw uderzenia gorąca niestety jest widoczny. Jeśli kobieta jest wśród ludzi, potęguje objawy dodatkowy stres, że będzie zaraz „mokra”, że twarz zaleję rumieniec i zimny pot. Wie, że za chwilkę jej ubranie będzie mokre, włosy opadnięte i wiszące strąki (czym rzadsze i delikatniejsze włosy).

 

Nie wszystkie uderzenia gorąca są spowodowane menopauzą

Kobiety są przerażone głównie objawem uderzenia gorąca i zawsze wiążą je z menopauzą. Otóż uważa się, że są one spowodowane nagłym spadkiem poziomu hormonów, zwłaszcza estrogenu. Zostaje wysłany sygnał do podwzgórza, części mózgu, która reguluje temperaturę ciała.


Nagły spadek estrogenu powoduję, że podwzgórze zwiększa produkcję hormonu folikulotropowego (FSH) i hormonu leuteinizującego (LH), które regulują temperaturę ciała, są odpowiedzialne za sen i tempo metabolizmu. 

Nasze ciało „myśli”, że jest przegrzane i naczynia krwionośne rozszerzają się, by uwolnić nadmiar ciepła, mimo że temperatura jest w normie. Ten nagły przypływ ciepła powoduje, że skóra staje się gorąca i spocona. Kiedy naczynia krwionośne kurczą się, skóra staje się znowu chłodna.

Uderzenia gorąca mogą trwać od kilku sekund do ponad godziny i pojawiać się nawet do 20 razy dziennie od 6 miesięcy po nawet 15 lat.


Jak leczyć uderzenia gorąca?

Pierwszym krokiem powinno być znalezienie dobrego lekarza, który poprowadzi pacjentkę i zdiagnozuje oraz rozpisze terapię. To, co będzie zbawiennym leczeniem dla jednej pacjentki, nie oznacza, że w 10 innych przypadkach będzie tak samo działało.

Podawanie sobie „sprawdzonych metod” może nam nawet zaszkodzić i jeszcze bardziej rozregulować organizm. Nie należy przyjmować żadnych leków, suplementów bez wizyty u lekarza. Możesz mieć całkowicie inne podłoże i schorzenia współistniejące niż twoja siostra, koleżanka, mama czy sąsiadka.

Dobrze ułożona terapia jest w stanie zastąpić utracony estrogen poprzez np. odpowiednio ustawioną terapię hormonalną zastępczą. Uważaj przy szukaniu cudownych środków i metod na cudowne kuracje, wróżbitów i całą masę pseudoekspertów, którzy LECZĄ uderzenia gorąca.

Niestety w Polsce mamy brzydki nawyk skupiania się na usuwaniu objawów, a nie na PRZYCZYNIE. Dlatego jest tak wielu naciągaczy, obiecujących wspaniałe samopoczucie a przy okazji zrzucenie 100 kg w ciągu miesiąca.

Istnieje wiele kobiet bez objawu uderzeń gorąca przez całą menopauzę, ale tylko dlatego, że mają dobrego lekarza, którym udało się tak zrównoważyć dawkę hormonów. Niestety znalezienie lekarza w rzeczywistości trwa jakiś czas. Nie chodzi o ich dostępność, ale o podejście do pacjenta. Najlepszą opcją jest lekarza z polecenia i taki, który ma doświadczenie i nie bierze tylko od pacjentki za wizytę, ale poświęca jej uwagę i monitoruje postępy leczenia.

 

Menopauza w reklamie

Uważajcie na wszelkie telewizyjne reklamy skierowane właśnie do kobiet z menopauzą albo w okresie przed. To wspaniały magnes na przyciągnięcie wystraszonych kobiet, które mają już lub spodziewają się nadchodzących uciążliwych objawów. Nie lecz się sama, nie daj się leczyć komuś, kto nie jest lekarzem, kto nie zapoznał się z wynikami twoich badań i mówi, że wyleczył już niejedną kobietę.

Nie przyjmuj nic na własną rękę, suplementy bez nadzoru również mogą zaszkodzić. Lekarz wyłapie, na jakim etapie jest u ciebie menopauza i zrobi wszystko, byś była zadowoloną pacjentką, u której objawy zostały złagodzone do minimum oraz sprawdzić przyczynę w twoim przypadku.

Często kobiety zaczynają wędrówkę po lepsze samopoczucie i zdrowie, udając się do 3-5 lekarzy, inne mają szczęście trafić od razu na tego, który im dobierze skuteczną kurację. Pamiętaj również, że zmiany zachodzące w twoim organizmie mogą spowodować, że ustawiona terapia będzie działać, tylko jakiś czas łagodząc skutki menopauzy, ale dlatego warto mieć jednego doświadczonego lekarza, który natychmiast zareaguje i dostosuje kurację do zmieniających się warunków.

 

Jak dodatkowo złagodzić fale uderzenia gorąca?

Panie, które z jakiegokolwiek powodu nie mogą rozpocząć hormonalnej terapii zastępczej lub jeszcze nie trafiły na odpowiednie leczenie, podpowiadamy, że istnieją sposoby na złagodzenie uderzeń gorąca — chociaż metody te im nie zapobiegną.

 • wypij szklankę zimnej wody na początku gorącego błysku
 • pij co najmniej sześć do ośmiu szklanek wody dziennie
 • unikaj picia napojów zawierających kofeinę lub alkohol
 • unikaj czerwonego wina, czekolady, sosu sojowego i dojrzałych serów
 • unikaj cukru
 • unikaj pikantnych potraw
 • nie pal
 • noś luźną, wygodną odzież ze 100% bawełny, która pomaga wchłonąć pot
 • ubieraj się warstwowo, aby można było zdjąć część garderoby, gdy nagle zrobi się gorąco
 • obniż temperaturę w domu, klimatyzacja nam w tym pomoże, klimatyzator przenośny to również dobry pomysł
 • w pracy otwórz okno lub użyj małego przenośnego wentylatora

Pamiętaj, by skupić się na znalezieniu lekarza.

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz
„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie!” 

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Kilka ciekawostek anatomicznych

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Depresja. Choroba, która odbiera życie…

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Anoreksja-walka ciągła walka ze śmiercią

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!