Portal Beauty

Nużeniec ludzki malutki pasożyt, który żeruje na człowieku

Nuzeniec ludzki pasozyt
Czas czytania: 2 minut

 

Nużeniec ludzki – (Demodex folliculorum) malutki wręcz mikroskopijny pajęczak, który żyję sobie na skórze człowieka. W okresie zimowym „zasypia”, ale za to wiosną i latem jest bardzo aktywny. Jest malutki, ale bardzo uciążliwy i w dużej mierze trudno go zidentyfikować, nawet doświadczeni lekarze niejednokrotnie mają problem z rozpoznaniem tego pasożyta.

 

Nużeniec ludzki potrafi być bardzo uciążliwym ,,mieszkańcem” na skórze człowieka, występuję w okolicach gruczołów łojowych i w torebkach włosowych. W tych miejscach pożywia się i ukrywa.  Choć wiemy coraz więcej o roztoczach i staramy się utrzymać czystość i higienę, jednak nadal nasze wiadomości są skromne i nie dopuszczamy do siebie, że te malutkie pasożyty mogą dopaść właśnie nas. Nawet lekarze potrafią postawić błędną diagnozę, nie mówiąc o laboratoriach, które nie wiedzą jak pobrać materiał do badań.

„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie”

Anna Jaskiewicz

 

Dlaczego nużeniec lubi skórę ludzką?

No właśnie, ponieważ nasza skóra jest lekko chropowata, więc doskonale może się po nim poruszać, żywi się tym, co znajdzie na powierzchni naszego naskórka. Jego ,,ukochana” potrafi złożyć ponad 20 jaj, potomstwo szybko przechodzi wszystkie fazy dorastania i zajmuję następne miejsca, gdzie żeruję szczególnie w nocy. Trzeba wspomnieć, że nużeniec nie lubi słońca, zimno jest jego sprzymierzeńcem. Grube warstwy ubrania bardzo dobrze chronią te pasożyty i stwarzają mu odpowiednie warunki.

 

Czym żywią się nużeńce?

Wydzieliną gruczołów łojowych, komórkami nabłonka, łojem wszystkim tym, co znajdą na powierzchni skóry.

 

Czy nużeniec może wywołać jakąś chorobę?

Oczywiście, że tak. Nużeniec może wywołać chorobe skóry-Demodekozę. Choroba przypomina objawy trądzika różowatego i dlatego pacjent, zamiast trafić do lekarza, trafia do kosmetyczki na oczyszczanie twarzy.

 

Co powoduję nużeniec ludzki?

Lekki świąd skóry, zaczerwienie skóry, liczne zaskórniki. Może powodować również zapalenie brzegów powiek, a czasami spojówek. Zakażenie okolic oka może powodować wypadanie rzęs.

 

Jak można zarazić się nużeńcem?

Bezpośredni kontakt ze skórą osoby zarażonej nużeńcem, zakażone ubrania, pościel, ręczniki, kosmetyki czy też przybory kosmetyczne.

 

W jaki sposób zdiagnozować nużeńca?

Jedyna skuteczna metoda to badania mikroskopowe mieszków włosowych, rzęs, lub zaskórników. Przed badaniem należy zrezygnować z leków na trądzik różowaty, przemywać twarz tylko letnia wodą, wtedy badania wyjdą jak najbardziej wiarygodnie.

 

Leczenie nużeńca ludzkiego

Leczenie trwa kilka miesięcy. Lek, jaki stosuję się w leczeniu to metronidazol. Ważna jest również higiena osobista, stosuję się kąpiele gorące z mydłem z heksachlorobenzenem. Można również zastosować balsam peruwiański, naftol, mieszaniny mentolowo-kamforowe. Należy pozbyć się przyborów kosmetycznych i wszystkich kosmetyków, które mogłyby być zainfekowane nużeńcem. Pościel, ręczniki, piżamy gotujemy w wysokiej temperaturze, pamiętając, że nużeniec nie lubi gorąca. Osoby, które miały bezpośredni kontakt z osobą zarażoną nużeńcem powinny również przeprowadzić u siebie badania.

W Stanach Zjednoczonych badania wykazały, że nużeniec występuję w niektórych populacjach nawet u 100 proc. ludzi. W Europie nie jest lepiej, bo wykryto go u prawie 60% populacji.

 

Czy to oznacza, że brud jest jednym z przyczyn tej przypadłości?

Żyjemy w dobie, gdzie kosmetyków mamy w bród, proszki do prania, wybielacze, przeróżne środki piorące są dostępne dla każdego, ale czy jest to bezpieczna osłona przed nużeńcem? Gospodyni, często zmieniająca pościel, wycierająca kurz, czyszcząca dywany zapobiega zainfekowaniu swojego domu przez nużeńca i inne roztocza.

Oczywiście zawsze istnieje ryzyko zarażenia się, ale to już inna bajka. Dbanie o porządek i prawidłowa higiena osobista gwarantuje ochronę przez bakteriami, pasożytami i roztoczami. Nie pożyczamy swoich kosmetyków innym osobom, bo nawet maskara do rzęs może być zainfekowana. Warto poświęcić sobie i swojemu domowi trochę czasu a na pewno nużeniec nie ma u nas najmniejszych szans.

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Walcz z odkładającym się tłuszczem na brzuchu

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Prostata – (nie)męski problem? Zgłoś się na badanie do urologa

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Kosmetyczne zabiegi przed wielkim wyjściem. Zaplanuj już dziś!

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!