Portal Beauty

Napoje energetyzujące nie dla wszystkich!

Napoje energetyzujace
Czas czytania: 3 minut

Napoje energetyczne jak sama nazwa sugeruje powinny dać dobre samopoczucie, siłę witalną i być oczywiście zdrowe. Jednak jaka jest prawda o nich? Czy to tylko chwyt reklamowy, by nazwać je tak, a nie inaczej? Pierwsze lata, kiedy w Polsce pojawiły się napoje energetyczne prawie wszyscy rzucili się by je spróbować. Nie ma chyba wielu osób, które nie miały go w ustach dzięki cudownej reklamie z obietnicą

Niestety smak napoi energetycznych w Polsce znają już nawet dzieci. Nie raz widziałam na ulicy 10-latka z puszką takiego energetyka. Czy rodzice wiedzą czym szpikują się ich dzieci i czy mają nad tym kontrolę?

Napoje z wielką dawką węglowodanów dodają energii a do tego okraszone kofeiną, elektrolitami i jeszcze innymi substancjami, które mają na celu przyspieszyć nasz metabolizm oraz podnieść jego wydajność. Skład takiego napoju ma wpłynąć na nasze ciało pobudzając nas a co za tym idzie podnieść wydolność fizyczną i intelektualną. Prawda jest taka, że chcemy w jak najszybszym czasie zregenerować swoje siły w pracy, za kierownicą auta, w klubie podczas wysiłku fizycznego a jak wynika z wielu obserwacji pobudzić czy jak kto woli obudzić się i zaostrzyć naszą koncentrację.

Dlaczego producenci skupiają się na dzieciach i młodzieży jako grupie docelowej? Przez przypadek organizując jakiś czas temu event miałam przyjemność rozmawiać z przedstawicielem jednej z firm nowo wprowadzanego napoju energetycznego.

„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie”

Anna Jaskiewicz

Jak myślicie co usłyszałam ?

Nie są zainteresowani, ponieważ moja grupa targetowa to akurat były kobiety po 25 r. ż Jakież było moje zdziwienie arogancją wypowiedzi pani, która uraczyła mnie prześmiewczym tonem informacją, że osoby, do których skierowany jest produkt to osoby…uczące się i będące w sumie jak wnioskuję na tzw. garnuszku rodziców. Jak mi pani podsumowała… Pani grupa docelowa jest poza naszym zasięgiem (czytaj bardziej świadoma) i nie jesteśmy nakierowani na osoby powyżej 25 roku życia. To taka mała informacja z mojego własnego doświadczenia. Myślę, że udzielając takich konkretnych wypowiedzi przedstawicielka miała świadomość, że informacja może zostać wykorzystana w budowaniu niesprzyjającego wizerunku firmy i jej produktów.

Była to taka mała dygresja by osoby czytające czuły, że bardzo dobrze wiemy o czym piszemy.
Widać jasno do kogo kierowane są reklamy i produkty w nich wychwalane. Młodzi ludzie złapani na tak barwne przedstawienie produktu, modnego i dodającego wigoru łapią się na lep jak muchy. Niestety z badań wynika, że coraz młodsze osoby sięgają po napoje energetyczne. Nie będziemy już krytykować jak to podstępnie jesteśmy łapani i przyzwyczajani, że bez napoju ze składnikami x czy y nie jest w stanie człowiek wejść na bieżnie, uprawiać jakiegokolwiek sportu czy przejechać 10 km, by nie usnąć za kierownicą, oddając się w ramiona Morfeusza.

Jaki mają wpływ na nasze zdrowie?

Badania wykazały, że kofeina będąca w składzie napoju jest dodatkowo zawyżona przez inne składniki jak np. znana nie jednej osobie guarana. Zawiera ona prawie trzy razy więcej kofeiny niż sama kawa. Jej nadmiar w organizmie podoruje palpitacje serca, mdłości, nadpobudliwość graniczącą z nerwowością.
Wielu naukowców dowiodło, że notoryczne spożywanie takich napojów ma negatywny wpływ na kościec dorastającego człowieka.

Jakie są dawki kofeiny?

Dzieci 2,5 mg/kg Dorośli 100 mg/kg

Wszystko powyżej doprowadza organizm młodej osoby do zatrucia kofeiną co objawia się nudnościami, bólami głowy, wymiotami, nadmiernym pobudzeniem a w najgorszych przypadkach drgawkami oraz zaburzeniami psychicznymi.
U dorosłych napoje energetyzujące przyjmowane w zbyt wielkich dawkach również wywołuje zatrucie kofeiną doprowadzając do uszkodzenia nerek i wątroby.

Zaburzenia neurologiczne, rytmu serca i niewydolność oddechowa mogą doprowadzić w najgorszych przypadkach do śmierci. Niestety często słyszymy o mieszaniu takich napojów z alkoholem, środkami farmakologicznymi doprowadzając m.in. do nadciśnienia tętniczego oraz do ryzykownych zachowań.

Niestety nie mamy wpływu na rosnące zainteresowanie napojami energetycznymi u ludzi młodych, ale jako rodzice kontrolujmy tych najmłodszych by nie sięgali po nie zbyt wcześnie. Po prostu rozmawiajmy i mówmy jaki wpływ może mieć spożywanie takiego napoju na rozwój naszej pociechy. Nie mylmy jednak napojów izotonicznych z energetyzującymi, bo to inny przedział, chodź równie niebezpieczny przy nadużywaniu na co dzień.

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Najważniejsze informacje o wirusie Ebola (EVD) gorączce krwotocznej

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Opalanie natryskowe przez cały rok

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Wielki Przegląd Diet XXI wieku: Dieta bezglutenowa- prawda czy fałsz?

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!