Portal Beauty

Najważniejsze informacje o wirusie Ebola (EVD) gorączce krwotocznej

ebola wirus
Czas czytania: 3 minut
Pierwsze doniesienia o pojawieniu się wirusa Ebola dotarły do nas w 1976 roku i dotyczyły dwóch równoczesnych wybuchów epidemii, jeden w wiosce niedaleko rzeki Ebola w Demokratycznej Republice Konga, a drugi na odludziu w Sudanie. Ebola to jedna z najcięższych chorób, która doprowadza do zgonu 90% chorujących.

Nie mamy pewności, jaka jest etiologia wirusa, chodź wskazywane są nietoperze owocowe Pteropodida.
O wirusie nie mówiono przez ostatnie lata. Niestety w grudniu 2013 roku w Gwinei a dokładniej w prowincji Gueckedou w południowo-wschodnim regionie tego kraju w pobliżu granicy z Liberią i Sierra Leone pojawiły się pierwsze zachorowania na gorączkę krwotoczną Ebola (EVD). Około kwietnia liczba zachorowań spadła, ale niestety w czerwcu i lipcu 2014 nagle wzrosła i utrzymuje się do chwili obecnej w 3 krajach Afryki Zachodniej. Z doniesień wynika, że do dnia 27 lipca zachorowania w tych 3 krajach wyniosły 1323 przypadki i niestety 729 śmiertelnych wg. WHO (Światowej Organizacji Zdrowia).

Jak można zarazić się wirusem Ebola?

Zakażenie następuje poprzez bezpośredni kontakt z krwią, wydzielinami oraz innymi płynami ustrojowymi, tkankami i organami żywego lub zmarłego zakażonego/chorego człowieka, lub zwierząt. Do zakażenie może również dojść przez uszkodzoną skórę zdrowej osoby lub jej błonami śluzowymi, które mają kontakt z zabrudzoną odzieżą chorego, pościelą lub np. zużytymi igłami.

Aktualnie wirus Ebola został przeniesiony z człowieka na człowieka, osoby, które zajmują się chorymi pacjentami są najbardziej narażone. Właśnie przed chwilka dotarła do nas informacja o śmierci kolejnej osoby. Tym razem jest jest misjonasz 75-letni Pajares, który został 7 sierpnia przetransportowany z Liberii do Hiszpanii. Trafił do madryckiego szpitala Carlosa III, który specjalizuje się w chorobach zakaźnych.

Już ponad 100 pracowników służby zdrowia zostało narażone na kontakt z wirusem podczas opieki nad pacjentami. Czy to złe przygotowanie do pracy z takimi pacjentami, czy też brak profilaktyki i przede wszystkim brak samej kontroli nad dalszymi zakażeniami jest przyczyną rozprzestrzeniającej się śmiertelnej choroby?
Informacja i jeszcze raz informacja pracowników służby zdrowia od szpitali po urzędy zdrowia oraz potencjalnych zagrożonych chorobą powinna być przekazywana i natychmiast wdrażana, by kontrolować.

Światowa organizacja zdrowia (WHO) nie zaleca opieki osobom nieuprawnionym nad chorym. Odesłanie pacjenta do szpitala pod opiekę wykwalifikowanego personelu wyposażonego w odpowiedni sprzęt może uratować kolejne ofiary tej śmiertelnej choroby.
Niestety w warunkach, jakie panują w regionach obietych epidemią ludzie często decydują się na pozostawienie chorej osoby w domu, ale wtedy trzeba powiadomić władze, przejść odpowiednie szkolenie oraz zaopatrzyć się w środki ochronne i rękawice, oraz nauczyć się usuwać odpady po pielęgnacji chorej osoby.

Czy to wystarczy by epidemia wygasła? Czy ludzie, którzy nie mając odpowiedniego wykształcenia powinni wchodzić w rolę opiekunów medycznych? Czy nie powinny być przyjęte bardziej restrykcyjne kroki w kontroli i wygaszaniu choroby?
Czy wielu rozpaczających nas śmiercią bliskich i mający kontakt z ciałem zmarłej osoby nie powinny przejść kwarantanny?
Przypominam jeszcze raz, że nośnikiem wirusa jest krew oraz wydzieliny! Przykładem może być mężczyzna zakażony, któremu zaleca unikanie współżycia seksualnego przez co najmniej 7 tygodni po wyleczeniu.

Jakie osoby są najbardziej narażone na zakażenie wirusem Ebola?

Największe ryzyko występuje u pracowników służby zdrowia członków, rodziny zakażonego, które były w bliskim kontakcie z nim oraz żałobnicy, którzy mieli bezpośredni kontakt z ciałem zmarłego podczas ceremonii pogrzebowej.

Jak objawia się zakażenie wirusem Ebola?

– nagła gorączka
– osłabienie
– ból mięśni
– ból głowy
– ból gardła

Czasem dochodzą nudności i wymioty, biegunka, wysypka oraz zaburzenia czynności nerek, wątroby i krwawienia zewnętrzne i wewnętrzne.
Tylko badanie laboratoryjne może potwierdzić zakażenie wirusem Ebola

– poziom białych krwinek
– płytki krwi
– poziom enzymów wątrobowych

Od chwili zakażenia i wystąpienia objawów może upłynąć od 2 do 21 dni.
Nie istnieje szczepionka, ale trwają intensywne prace nad jej stworzeniem i skutecznym leczeniem.
Cdn.

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Zespół cieśni nadgarstka. Długoletnie pisanie na komputerze jedną z przyczyn

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Jak pozbyć się haluksów?

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Lęk przed wszystkim – to fobia!

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!