Portal Beauty

Kinesiotaping- nie tylko na ból kręgosłupa, również na zmarszczki

Kinesiotaping
Czas czytania: 2 minut

Plastry dynamiczne często widzimy u sportowców, są w różnych kolorach i można je naklejać wszędzie tam, gdzie odczuwamy ból, skurcze, a nawet na twarz. Ten rodzaj fizjoterapii został odkryty w latach 70 XXI wieku przez japońskiego doktora Kenzo Kase, a swoją popularność zyskały w latach 90.

Plastrowanie dynamiczne zwane, inaczej kinesiotaping, to bardzo dobra forma fizjoterapii przeciwbólowej. Plastry przyjęły się szczególnie wśród sportowców, to wśród nich występuje najwięcej kontuzji i urazów. Niejednokrotnie widzieliśmy w telewizji oklejonego sportowca kolorowymi plastrami, można, by było pomyśleć, że to taka fanaberia, ale nie jest to, ratunek na mięsień, który oklejony łagodzi i uśmierza ból, co dla sportowca jest wybawieniem.

„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie”

Anna Jaskiewicz

Plastry zrobione są z bawełny i kleju akrylowego, nie mają w sobie żadnych środków przeciwbólowych, ich działanie jest tylko czysto mechaniczne. Ich grubość i ciężar zbliżony jest do skóry człowieka i są dość rozciągliwe. Przepuszczają powietrze i są wodoodporne. Można je nosić parę dni, ale również kilka tygodni.

W jaki sposób działają plastry dynamiczne?

Naklejony plaster nas skórę delikatnie unosi ją, przez co tworzy się przestrzeń między skórą i mięśniem, dzięki temu następuje redukcja napięcia na receptory skórne, przez co zmniejsza się ból.

Kiedy można stosować plastry?

– ból, który towarzyszy po kontuzji
– ból kręgosłupa
– bóle reumatyczne
– bóle pooperacyjne
– zapobiega kontuzjom
– stabilizują stawy
– rozluźniają mięsnie
– łagodzą skurcze (nie tylko u sportowców, również u każdej osoby, u której skurcze występują w czasie snu)
– wspomagają drenaż limfatyczny, poprawiają krążenie, również zapobiega zmarszczkom.

Sam twórca Kenzo twierdzi, że stosowanie plastrów na twarz, zapobiega zmarszczkom i cieniom pod oczami. Codziennie wieczorem nakłada na twarz plastry, które jak twierdzi, zapobiegają powstawaniu nowych zmarszczek.

W jaki sposób stosować plastry dynamiczne?

Przed nałożeniem plastra skóra musi być czysta, bez żadnych kosmetyków, plaster można lekko naciągnąć lub nakleić luźno. Po nałożeniu plastra trzeba dobrze rozetrzeć miejsca naklejenia w celu uaktywnienia kleju. Plastry nakleja się przynajmniej na godzinę przed aktywnością fizyczną, by klej mógł należycie przyczepić się do skóry.

Plastry stosowane po operacjach

Już w kilkunastu państwach stosuje się plastry zaraz po operacjach, plastry zdecydowanie zmniejszają ból, przez co można ograniczyć środki przeciwbólowe, które obciążają wątrobę. W Polsce plastry zawitały dopiero w 2004 roku, więc dość późno, ale szybko przyjęły się i doceniają je nie tylko sportowcy, również pacjenci oddziałów rehabilitacyjnych. Można wątpić w ich działanie, ale warto spróbować, tym bardziej że nie są drogie, a mogą pomóc, w końcu nikt nie lubi, gdy ból ogranicza i pozwala normalnie funkcjonować.

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Uderzenia gorąca w menopauzie

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Odżywianie i osobowość według grupy krwi

pbadmin

Wielki Przegląd Diet XXI wieku: Dieta bezglutenowa- prawda czy fałsz?

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!