Plastry dynamiczne często widzimy u sportowców, są w różnych kolorach i można je naklejać wszędzie tam, gdzie odczuwamy ból, skurcze, a nawet na twarz. Ten rodzaj fizjoterapii został odkryty w latach 70 XXI wieku przez japońskiego doktora Kenzo Kase, a swoją popularność zyskały w latach 90.
Plastrowanie dynamiczne zwane, inaczej kinesiotaping, to bardzo dobra forma fizjoterapii przeciwbólowej. Plastry przyjęły się szczególnie wśród sportowców, to wśród nich występuje najwięcej kontuzji i urazów. Niejednokrotnie widzieliśmy w telewizji oklejonego sportowca kolorowymi plastrami, można, by było pomyśleć, że to taka fanaberia, ale nie jest to, ratunek na mięsień, który oklejony łagodzi i uśmierza ból, co dla sportowca jest wybawieniem.
„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie”
Plastry zrobione są z bawełny i kleju akrylowego, nie mają w sobie żadnych środków przeciwbólowych, ich działanie jest tylko czysto mechaniczne. Ich grubość i ciężar zbliżony jest do skóry człowieka i są dość rozciągliwe. Przepuszczają powietrze i są wodoodporne. Można je nosić parę dni, ale również kilka tygodni.
W jaki sposób działają plastry dynamiczne?
Naklejony plaster nas skórę delikatnie unosi ją, przez co tworzy się przestrzeń między skórą i mięśniem, dzięki temu następuje redukcja napięcia na receptory skórne, przez co zmniejsza się ból.
Kiedy można stosować plastry?
– ból, który towarzyszy po kontuzji
– ból kręgosłupa
– bóle reumatyczne
– bóle pooperacyjne
– zapobiega kontuzjom
– stabilizują stawy
– rozluźniają mięsnie
– łagodzą skurcze (nie tylko u sportowców, również u każdej osoby, u której skurcze występują w czasie snu)
– wspomagają drenaż limfatyczny, poprawiają krążenie, również zapobiega zmarszczkom.
Sam twórca Kenzo twierdzi, że stosowanie plastrów na twarz, zapobiega zmarszczkom i cieniom pod oczami. Codziennie wieczorem nakłada na twarz plastry, które jak twierdzi, zapobiegają powstawaniu nowych zmarszczek.
W jaki sposób stosować plastry dynamiczne?
Przed nałożeniem plastra skóra musi być czysta, bez żadnych kosmetyków, plaster można lekko naciągnąć lub nakleić luźno. Po nałożeniu plastra trzeba dobrze rozetrzeć miejsca naklejenia w celu uaktywnienia kleju. Plastry nakleja się przynajmniej na godzinę przed aktywnością fizyczną, by klej mógł należycie przyczepić się do skóry.
Plastry stosowane po operacjach
Już w kilkunastu państwach stosuje się plastry zaraz po operacjach, plastry zdecydowanie zmniejszają ból, przez co można ograniczyć środki przeciwbólowe, które obciążają wątrobę. W Polsce plastry zawitały dopiero w 2004 roku, więc dość późno, ale szybko przyjęły się i doceniają je nie tylko sportowcy, również pacjenci oddziałów rehabilitacyjnych. Można wątpić w ich działanie, ale warto spróbować, tym bardziej że nie są drogie, a mogą pomóc, w końcu nikt nie lubi, gdy ból ogranicza i pozwala normalnie funkcjonować.
Redaktor Barbara Szuszkiewicz
Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.