Portal Beauty

Kinesiotaping- nie tylko na ból kręgosłupa, również na zmarszczki

Kinesiotaping
Czas czytania: 2 minut

Plastry dynamiczne często widzimy u sportowców, są w różnych kolorach i można je naklejać wszędzie tam, gdzie odczuwamy ból, skurcze, a nawet na twarz. Ten rodzaj fizjoterapii został odkryty w latach 70 XXI wieku przez japońskiego doktora Kenzo Kase, a swoją popularność zyskały w latach 90.

Plastrowanie dynamiczne zwane, inaczej kinesiotaping, to bardzo dobra forma fizjoterapii przeciwbólowej. Plastry przyjęły się szczególnie wśród sportowców, to wśród nich występuje najwięcej kontuzji i urazów. Niejednokrotnie widzieliśmy w telewizji oklejonego sportowca kolorowymi plastrami, można, by było pomyśleć, że to taka fanaberia, ale nie jest to, ratunek na mięsień, który oklejony łagodzi i uśmierza ból, co dla sportowca jest wybawieniem.

„Uzewnętrznij swoje piękno świadomie”

Anna Jaskiewicz

Plastry zrobione są z bawełny i kleju akrylowego, nie mają w sobie żadnych środków przeciwbólowych, ich działanie jest tylko czysto mechaniczne. Ich grubość i ciężar zbliżony jest do skóry człowieka i są dość rozciągliwe. Przepuszczają powietrze i są wodoodporne. Można je nosić parę dni, ale również kilka tygodni.

W jaki sposób działają plastry dynamiczne?

Naklejony plaster nas skórę delikatnie unosi ją, przez co tworzy się przestrzeń między skórą i mięśniem, dzięki temu następuje redukcja napięcia na receptory skórne, przez co zmniejsza się ból.

Kiedy można stosować plastry?

– ból, który towarzyszy po kontuzji
– ból kręgosłupa
– bóle reumatyczne
– bóle pooperacyjne
– zapobiega kontuzjom
– stabilizują stawy
– rozluźniają mięsnie
– łagodzą skurcze (nie tylko u sportowców, również u każdej osoby, u której skurcze występują w czasie snu)
– wspomagają drenaż limfatyczny, poprawiają krążenie, również zapobiega zmarszczkom.

Sam twórca Kenzo twierdzi, że stosowanie plastrów na twarz, zapobiega zmarszczkom i cieniom pod oczami. Codziennie wieczorem nakłada na twarz plastry, które jak twierdzi, zapobiegają powstawaniu nowych zmarszczek.

W jaki sposób stosować plastry dynamiczne?

Przed nałożeniem plastra skóra musi być czysta, bez żadnych kosmetyków, plaster można lekko naciągnąć lub nakleić luźno. Po nałożeniu plastra trzeba dobrze rozetrzeć miejsca naklejenia w celu uaktywnienia kleju. Plastry nakleja się przynajmniej na godzinę przed aktywnością fizyczną, by klej mógł należycie przyczepić się do skóry.

Plastry stosowane po operacjach

Już w kilkunastu państwach stosuje się plastry zaraz po operacjach, plastry zdecydowanie zmniejszają ból, przez co można ograniczyć środki przeciwbólowe, które obciążają wątrobę. W Polsce plastry zawitały dopiero w 2004 roku, więc dość późno, ale szybko przyjęły się i doceniają je nie tylko sportowcy, również pacjenci oddziałów rehabilitacyjnych. Można wątpić w ich działanie, ale warto spróbować, tym bardziej że nie są drogie, a mogą pomóc, w końcu nikt nie lubi, gdy ból ogranicza i pozwala normalnie funkcjonować.

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Manikur hybrydowy – nowa rewolucja w makijażu paznokci?

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Jesień-zima to czas na silne nawilżanie, bo nasza skóra woła o pomoc

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Anoreksja-walka ciągła walka ze śmiercią

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!