Portal Beauty

Cellulit to nie Cellulitis, czyli jaka jest różnica?

cellulit 1
Czas czytania: 2 minut

 

Cellulit zwany skórką pomarańczową jest chorobą tkanki tłuszczowej polegającą na zmianach obrzękowo-włóknisto-stwardnieniowych tkanki podskórnej. Właściwa nazwa medyczna to lipodystrofia. Cellulit to problem XX i XI wieku. Jak z nim walczyć skoro ma go czasem już 15-latka?

 

Nie należy mylić tego pojęcia z cellulitisem, ponieważ jest to zapalenie tkanki łącznej. Najczęściej lokalizuje się w okolicach ud i pośladków. Jest często źle definiowany i mylony z otyłością.

Otyłość i cellulit to dwa różne stany jednak często występują łącznie. Oba dotyczą tkanki tłuszczowej, jednak cellulit może pojawić się przy całkowitym braku otyłości. Otyłość natomiast jest uogólniona i nie musi powodować pojawienia się cellulitu. Tkanka tłuszczowa składa się z kolagenu, nielicznych fibroblastów, nie zawiera elastyny, gromadzą się w niej adipocyty. Jest to tkanka łączna luźna, tworząca tkankę podskórną i stanowiąca przedłużenie skóry.

 

Cellulit może występować u kobiet, jak i u mężczyzn

U kobiet, jeżeli jest mało widoczny, bywa traktowany jako drugorzędowa cecha płciowa, nie jest uważany za stan chorobowy. Liczba adipocytów jest dwukrotnie większa niż u mężczyzny. W innych okolicach zraziki tłuszczowe są ograniczone przez przegrody, prostopadłe do powierzchni skóry i przechodzące do skory właściwej. Gromadzą się na brzuchu, udach i w okolicy lędźwiowej. Kiedy skóra jest ściśnięta, adipocyty penetrują w większym stopniu do skory właściwej, co powoduje w przypadku, gdy zraziki zwiększają wymiar powstanie skorki pomarańczowej, która jest początkowym objawem cellulitu.

U mężczyzn cellulit występuje tylko w stanach patologicznych, takich jak: zaburzenia wydzielania androgenów, leczenia estrogenami, raka prostaty. Zraziki tłuszczowe są małe i ograniczone przegrodami, przebiegającymi skośnie w stosunku do powierzchni skóry. Kiedy skora jest ściśnięta, zraziki ślizgają się jedne na drugich, nie powodując pojawienia się skórki pomarańczowej.

W momencie, kiedy cellulit jest zaawansowany, obserwuje się przebudowę tkanki tłuszczowej, czyli proliferację i przerost adipocytów oraz zmianę układu chemicznego tłuszczów w adipocytach, w związku z przyrostem nasyconych kwasów tłuszczowych a zmniejszającą się ilością tłuszczów nienasyconych. W momencie, gdy następuje znaczące przeładowanie tłuszczami, włókna kolagenu przekształcają się w tzw. pszczele gniazda.

Wiązki kolagenu układają się wokół skupisk adipocytów w kolisty łuk i nasilają objaw skórki pomarańczowej. Występuje zwiększona polimeryzacja proteoglikanów powodująca zatrzymanie się wody w organizmie, co stwarza nam uczucie ciężkości. Ucisk naczyń krwionośnych powoduje zastój i upośledzoną eliminację metabolitów.

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Treści z naszego portalu są jedynie wskazówkami dla pacjentów i mają za zadanie polepszenie kontaktu z lekarzem. Nie są to treści edukacyjne. Administratorzy portalu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych na naszych stronach. Wszelkie treści umieszczane na niniejszej stronie internetowej chronione są prawem autorskim.

Powiązane artykuły

Nużeniec ludzki malutki pasożyt, który żeruje na człowieku

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Anoreksja-walka ciągła walka ze śmiercią

Redaktor Barbara Szuszkiewicz

Kilka ciekawostek anatomicznych

Redaktor Naczelna Anna Jaskiewicz

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

error: Treść jest chroniona prawem autorskim!